Nikt nie jest gotowy gdy umiera ktoś bliski. Nawet jeśli choroba trwa długo. Śmierć zawsze przychodzi
nie w porę… Temat umierania to nadal jeszcze temat trudny. Rzadko podejmowany w rozmowach. Opiszemy tutaj,
co należy zrobić gdy umiera nam osoba bliska w domu.
Jeśli umiera członek rodziny to z reguły pozostali domownicy mają podstawowe informacje, które będą potrzebne:
- imię i nazwisko lekarza POZ czyli podstawowej opieki zdrowotnej i lokalizację przychodni lekarskiej w której pracuje lekarz; czasami zdarza się, że jeśli mamy pacjenta chorego terminalnie to lekarz poda nam bezpośredni numer telefonu kontaktowego, tak bywa w przypadku lekarza opieki hospicyjnej jeśli podlega pod nią pacjent
- musimy wiedzieć gdzie znajdują się dokumenty: dowód osobisty, paszport, legitymacja Kasy Chorych, legitymacja wydana przez ZUS lub inny organ emerytalno-rentowy
- w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę – dokładny adres i telefon pracodawcy
- polisy na życie wraz z uregulowanymi składkami
- inne dokumenty stanowiące zobowiązania finansowe czy cywilno-prawne
Umieranie.
Jeśli stan naszego chorego pogarsza się. Oddech staje się ciężki i słyszymy, że odbiega on od normy czy normalnego oddechu, kontakt jest utrudniony, następują chwile utraty świadomości to prawdopodobnie przychodzi faza agonii. Zdarzają się zmiany w psychice. Ograniczenie i osłabienie fizyczne. Niechęć do spożywania posiłków. Czas umierania, odchodzenia, może trwać kilka dni lub godzin. Ważne jest by zachować spokój przy umierającym. Ciszę w otoczeniu, bez zbędnego hałasu…
Algorytm działania. Poradnik krok po kroku.
Gdy zdamy sobie sprawę, że byliśmy świadkiem ostatnich chwil życia naszego bliskiego, przystępujemy do kilku podstawowych czynności, które przedstawia poniższy algorytm:
Karta zgonu. Medyczne potwierdzenie zgonu.
W ostatnich latach, po zgłoszeniu na nr telefonu 112 otrzymamy komunikat, że zespół medyczny przyjedzie po około dwóch godzinach. Jest to związane z naturą procesu umierania. Po tym czasie pojawiają się znamiona śmierci.
W przypadku przybycia ratownika medycznego, dokona on oględzin zmarłej osoby i wystawi kartę czynności medycznych. Z tą kartą trzeba zgłosić się do właściwego lekarza POZ-tu w przychodni lekarskiej. Dopiero lekarz POZ-tu wyda nam kartę zgonu. Należy w ciągu trzech dni zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Ważne:
Na każdym etapie wydawania dokumentów, należy sprawdzać poprawność danych.
Szczególną uwagę zwracamy na daty, nazwiska np. nazwisko rodowe matki osoby zmarłej…
W przypadku przybycia lekarza po zgłoszeniu na nr telefonu 112, wyda on kartę zgonu. Zaświadczenie lekarskie o zgonie może wydać lekarz z tzw. świątecznej pomocy medycznej. Z zaświadczeniem lekarskim również zgłaszamy się do przychodni lekarskiej do której należała osoba zmarła i tam lekarz POZ-tu wyda kartę zgonu.
Zakład pogrzebowy – kontakt telefoniczny.
Kolejnym krokiem po wizycie lekarza lub ratownika medycznego /bez skierowania na badanie sekcyjne/ jest ustalenie który, zakład pogrzebowy wybieramy do zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Ustalamy telefonicznie godzinę transportu osoby zmarłej z domu do kostnicy. Warto uzyskać informację, gdzie znajduje się kostnica do której zostanie przewieziony nasz zmarły. Gdzie znajduje się biuro obsługi klienta. W jakich godzinach możemy się zgłosić w celu ustalenia szczegółów przebiegu ceremonii pogrzebowej.
O ustalonej godzinie pracownicy wybranego zakładu pogrzebowego podejmą ciało zmarłej osoby.
Umieszczą ciało zmarłej osoby w jednorazowym worku sanitarnym. Zabezpieczą ciało pasami na noszach i przeniosą do karawanu.
W dobie pandemii, pamiętajmy o bezpieczeństwie i zdrowiu również pracowników zakładu pogrzebowego. Nośmy maseczki i zdezynfekujmy ręce. Wywietrzmy o ile to możliwe pomieszczenia. Jeśli mamy w domu zwierzęta powinniśmy je odizolować od ciała osoby zmarłej. Nie twórzmy tłumu domowników.
Kwestią przygotowania ciała osoby zmarłej zajmiemy się w innym wpisie. Przyjmijmy, że tą czynność zlecamy pracownikom zakładu pogrzebowego. Ograniczmy się do odpowiedniego ułożenia ciała, i właściwej pozycji głowy osoby zmarłej /nie trzeba stosować bandaży by domknąć usta, stosowanie bandaży pozostawia ślady/.
Akt zgonu. Urzędowe potwierdzenie zgonu.
W kolejnym etapie zgłaszamy we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego zgon. Nie zgłaszamy zgonu w USC według miejsca zamieszkania tylko miejsca zgonu ! Urzędnik pobierze kartę zgonu. Uzupełni jej część przeznaczoną dla administracji cmentarza. Odetnie od głównej części i wyda nam wraz z aktem zgonu. Zanim opuścimy stanowisko, sprawdzamy poprawność wszystkich danych w wydanych dokumentach. Niekiedy dodatkowo musimy pobrać inne akty stanu cywilnego by potwierdzić nasz stopień pokrewieństwa z osobą zmarłą. Jest to konieczne, w przypadku dzieci osoby zmarłej, rodzeństwa lub wnuków, którzy będą ubiegać się o tzw. zasiłek pogrzebowy w organie emerytalno-rentowym za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Dodatkowych informacji jakie akty są nam potrzebne uzyskamy kontaktując się telefonicznie z zakładem pogrzebowym.
Wizyta w zakładzie pogrzebowym.
Po rejestracji zgonu z dokumentami, odzieżą dla osoby zmarłej, zgłaszamy się do biura obsługi klienta zakładu pogrzebowego w celu ustalenia wszystkich elementów i szczegółów ceremonii pogrzebowej. Warto udać się w towarzystwie osoby, która będzie nam służyła pomocą w tej trudnej dla nas chwili. Będzie lepiej postrzegała od nas rzeczywistość. Przede wszystkim nasz towarzysz zwróci uwagę na aspekt finansowy prezentowanej przez zakład pogrzebowy usługi.
Cmentarz. Pogrzeb wyznaniowy lub humanistyczny, czyli świecki.
W zależności od tradycji i regionu, sami zgłaszamy się do celebransa wyznaniowego lub humanistycznego oraz na cmentarz. Czasami wyręczy nas w tych czynnościach upoważniony przedstawiciel zakładu pogrzebowego. Zawsze wyboru możemy dokonać indywidualnie, według własnych potrzeb.
Powyższe wskazówki obejmują najczęstszy sposób postępowania w przypadku gdy umiera ktoś bliski… w domu.