kondukt pogrzebowy

Jak zachować się na pogrzebie w czasie zagrożenia epidemicznego ?

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, chociaż trudno zapanować nad emocjami i paraliżującym strachem z samego powodu utraty kogoś bliskiego, kochanego. To podwójny stres dla naszego organizmu a stres to zdecydowanie obniżenie naszej czujności i odporności.

Rodzina zmarłego musi spełnić obowiązek przepisów dotyczący ograniczenia zgromadzeń do 50. osób. Trzeba o tym pomyśleć w trakcie doboru miejsca liturgii żałobnej jeśli taka jest w planie. Lepiej wynająć odpowiednio dużą kaplicę lub wybrać odpowiednio duży kościół jeśli jest to możliwe. W sytuacji zagrożenia epidemicznego lepszym wariantem będzie ceremonia bezpośrednio na terenie cmentarza, jest to bezpieczniejsze i wygodniejsze pod względem logistycznym.

Wyjście z domu jest możliwe pod warunkiem, że czujemy się zdrowi fizycznie, bez objawów przeziębienia, infekcji i nie jesteśmy w podeszłym wieku czyli powyżej 70. roku życia. Musimy obowiązkowo wyposażyć się w indywidualne środki ochrony – żel lub płyn dezynfekujący do rąk i dodatkowo na podorędziu: rękawiczki jednorazowe, maseczkę, chusteczki do nosa. Nie zaszkodzi jeśli zabierzemy ze sobą butelkę z wodą i mydło w płynie – te rzeczy możemy zostawić np. w aucie na parkingu. Nie wszystkie cmentarze wyposażone są w ogólnodostępne toalety. Pamiętajmy o lekach które musimy przyjąć w czasie kiedy będziemy na pogrzebie wówczas również zabieramy wodę pitną.

Jeśli ceremonia pochówku poprzedzona będzie liturgią pogrzebową w kaplicy cmentarnej lub kościele, musimy zachować stosowną odległość od innych uczestników pogrzebu. Aktualnie jeden metr to zdecydowanie za mało… Unikajmy przeciskania się, wchodzenia w grupy osób i tłum. To zdecydowanie sytuacja zagrożenia. Zachowujmy bezpieczną odległość. Nie dotykamy żadnych elementów wyposażenia kaplicy czy kościoła. Klamki w drzwiach możemy nacisnąć łokciem lub założyć rękawiczkę.

Nie dotykamy zwłok, jeśli liturgia pogrzebowa poprzedzona jest pożegnaniem przy otwartej trumnie. Przepisy prawa cmentarnego nie dopuszczają takich sytuacji ale tradycja pożegnania według niektórych ma sens tylko przy otwartej trumnie… Trumna ze zwłokami nie powinna być otwierana. Cześć zmarłemu możemy oddać poprzez skinienie głową stojąc bezpośrednio przed katafalkiem na którym umieszczono trumnę lub urnę. Raczej należy unikać dotykania trumny lub urny.

Pamiętajmy, że kondolencje możemy złożyć podczas rozmowy telefonicznej lub napisać tradycyjny krótki list. Nic się nie wydarzy jeśli kondolencje dotrą po ceremonii pogrzebowej. Możemy przy okazji zaoferować naszą pomoc i wsparcie osobie pozostającej w żałobie…

Jeśli nie zamierzamy towarzyszyć najbliższym podczas posiłku po pogrzebie, musimy uprzedzić o tym wcześniej. Nie narażajmy żałobników na dodatkowe koszty.

Pogrzeb to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii każdej rodziny, nie trzeba tego nikomu uświadamiać. W okresie zagrożenia epidemicznego zrezygnujmy z okazywania nadmiernej wylewności fizycznej chociażby przez uściski. Każdy zrozumie nasz dystans. W końcu nasze zachowanie ma przyczynić się do ochrony zdrowia wszystkich uczestników pogrzebu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *