kradzież na cmentarzu

Kradzież na cmentarzu, jak sobie radzić ?

Kradzież na cmentarzu.

Cmentarz to teren użyteczności publicznej. Dostęp jest nieograniczony dla każdego. Regulamin, jako akt prawa miejscowego, może regulować godziny otwarcia i zamykania cmentarza w ciągu doby.

W Polsce cmentarze, szczególnie komunalne przestrzegają godzin udostępniania terenu w celu sprawowania kultu pamięci o Zmarłych. Niektóre z nich dbają o mienie organizując ochronę przez profesjonalną firmę. Nie jest to obowiązkiem administratora. Jest to raczej elementem dobrej praktyki i jakością zarządzania cmentarzem.

Przykładem takiego cmentarza jest cmentarz komunalny w Częstochowie. Cmentarz posiada bramy i furtki, ogrodzenie. Ochrona wybrana w drodze zamówienia publicznego, zamyka i otwiera bramy i furtki cmentarza. Patroluje teren cmentarza.

Ale czy w związku z tym, opiekun grobu może liczyć na ochronę mienia w postaci nagrobka i zgromadzonych na nim dekoracji gdy zdarzy się kradzież na cmentarzu?

Nagrobek, znicze i kwiaty.

Wszystkie rzeczy materialne jakie zgromadzone zostały na grobie osoby Zmarłej, są własnością inwestora. Inwestorem może być jedna osoba, członkowie rodziny, niekiedy grupa obcych dla siebie osób, które ufundowały nagrobek komuś bliskiemu. Taka sama własność jest w przypadku zniczy, dekoracji, kwiatów…

Czy firma ochroniarska jest odpowiedzialna za kradzież rzeczy z nagrobka?

Należy zdecydowanie odpowiedzieć, że nie można doszukiwać się odpowiedzialności od kogoś za to, co pozostawiliśmy na terenie użyteczności publicznej czyli na cmentarzu. Ustawa o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych nie reguluje tej sprawy. Również nie znajdziemy innych aktów prawnych, które wskazywałyby, że za kradzież odpowiada zatrudniona firma ochroniarska czy nawet sam administrator cmentarza. Fakt, że cmentarz posiada ochronę w postaci patrolu fizycznego, czy monitoringu nie świadczy o tym, że na niej spoczywa odpowiedzialność.

Zadaniem ochrony i monitoringu jest ochrona całości obiektu jako cmentarza. Ochronie podlegają budynki znajdujące się na terenie cmentarza: kaplica pogrzebowa, budynki administracji, garaże itp.

Ma na celu profilaktykę przeciwko aktom wandalizmu czy nawet bezczeszczenia zwłok ludzkich, prochów ludzkich. Ma zapobiegać masowym niszczeniom nagrobków przez grupy chuliganów. Nie ma na celu ochrony poszczególnych nagrobków, bo jest to zwyczajnie niemożliwe.

Monitoring nie dla każdego.

Jeśli cmentarz posiada monitoring to zanim wejdziesz na teren cmentarny, musisz być o tym poinformowany. Zwyczajowo są to tablice informacyjne, że wchodzimy na teren objęty monitorowaniem. Zapis obrazu podlega ochronie.

Pamiętaj, że czas przechowywania zapisu jest ograniczony. Dostęp do zapisu może mieć tylko organ do tego uprawniony – policja. Stąd, gdy podejmiemy wiadomość, że coś złego stało się z naszym mieniem powinniśmy powiadomić najbliższy dla cmentarza komisariat policji. Nie zaszkodzi również poinformować administrację cmentarza, że działamy w tej sprawie.

Dyskusja do: “Kradzież na cmentarzu, jak sobie radzić ?”

  1. \witam Okradziono grób moich rodziców ukradziono płytę część innych połamano. Mam ubezpieczony grób pod polisą mieszkaniową, Ale w dniu likwidacji szkody (wizyta pracownika ubezpieczalini) pojawił się Pan ( pracownik cmentarza), który celowo chciał wprowadzić w błąd pracownika ubezpieczalni mówiąc, że część nagrobka była uszkodzona już wcześniej próbował udowodnić że pomnik stoi ponad dwa lata co też jest nieprawdą. Spawa zaraz po stwierdzeniu dewastacji i kradzieży została zgłoszona na policje cmentarz oraz na ubezpieczyciela. Moje pytanie czy jeżeli przez zachowanie tego Pana nie zostanie mi wypłacone odszkodowanie mogę wystąpić na drogę prawna o zwrot kosztów przez cmentarz. Dodam że cmentarz jest komunalny i zachowanie pracownika dla mnie było bardzo dziwne ponieważ mam ubezpieczony nagrobek.

    1. Dokonał Pan wszystkich niezbędnych formalności związanych z zaistniałą sytuacją. Dobrze, jeśli posiada Pan dokumentację fotograficzną ubezpieczonego mienia. To należy zawsze wykonać przed zawarciem umowy o ubezpieczenie. Tak jak dowód sprzedaży nagrobka, umowę o dzieło, etc. Czy przy zawieraniu umowy na ubezpieczenie była sporządzona fotografia nagrobka? Jaki interes miałby pracownik cmentarza wchodząc w sprawę? Czy cmentarz posiada monitoring? Czy posiada w regulaminie informację o zamykaniu i otwieraniu cmentarza? Czy posiada własną polisę OC? Ubezpieczyciel sam dokona oceny sprawy. Warto znać OWU ubezpieczenia, co tak naprawdę ono obejmuje i jakie są warunki wypłaty odszkodowania. Na obecną chwilę trzeba czekać na opinie Ubezpieczyciela i postępowanie Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *