Ceremonie pogrzebowe gromadzą zwykle większą liczbę żałobników. Krewni przyjeżdżają niekiedy z daleka by uczestniczyć w ostatniej drodze kogoś bliskiego… Zalecenia wskazują by zgromadzenia ograniczać do maksimum 50 osób, chociaż to i tak zbyt dużo.
Warto ograniczyć uczestników pogrzebu tylko do najbliższej rodziny. Zresztą osoby powyżej 60 roku życia oraz ci, którzy nie czują się za dobrze na siłach, powinni zostać w domu. Pogrzeb najlepiej zorganizować w obrębie cmentarza łącznie z liturgią i bezpośrednim po niej – pochówek w grobie. Jest to nie tylko wygodne logistycznie dla rodziny ale i bardziej bezpieczne pod względem sanitarnym.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi określa między innymi warunki w jakich powinny odbywać się ceremonie pogrzebowe. Szczególnie ważnym zapisem jest całkowity zakaz otwierania trumien w których złożono zwłoki. Jest to bodajże najczęściej nie przestrzegany przepis prawa cmentarnego w Polsce. Tradycyjne pożegnania przed pogrzebem czy kremacją wręcz nakazują otwarcie trumny i czuwanie przy zmarłym. Jest to wybitnie mocno zakorzeniona praktyka w polskim rytuale pogrzebowym. A przecież łamiący wprost zapis cytowanego rozporządzenia. W warunkach zagrożenia epidemicznego zakład pogrzebowy i administracja cmentarza powinny bezwzględnie przestrzegać zakazu otwierania trumien.