Najnowsze Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi wprowadza szczególne zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Należy przede wszystkim zaniechać wszelkich czynności związanych z myciem i ubieraniem zwłok. Zabezpieczeniem jest kilkukrotna dezynfekcja nie tylko samych zwłok ale również worków w których zostają umieszczone. Również po zamknięciu trumny, jej powierzchnia powinna być zdezynfekowana płynem wirusobójczym.
Pracownicy zakładów pogrzebowych powinni zostać przeszkoleni przez osobę z zakresu spraw BHP na okoliczność odbioru zwłok ze szpitala lub domu, transportu, kremacji lub pochówku tradycyjnego.
Personel powinien być zabezpieczony zgodnie z rozporządzeniem, w:
- kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowie;
- jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2;
- gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej (dezynfekcji);
- jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).
Zwłoki przeznaczone do kremacji winny być już w prosektorium szpitalnym umieszczane we właściwej trumnie kremacyjnej dostarczonej przez zakład pogrzebowy, po umieszczeniu zwłok w workach, szczelnie zamknięta i zdezynfekowana. Transportowanie zwłok w kapsułach i późniejsze ich przekładanie do trumny kremacyjnej jest ryzykowne.
Jeśli zgon nastąpi w domu, całe pomieszczenie i przedmioty z którymi miała styczność osoba zmarła poddaje się odkażeniu.