EKSPERT CMENTARNY to kompendium wiedzy o wszystkim co związane jest z funeralistyką. Funeralistyka czyli „pogrzebówka” to jedna z najbardziej owianych tajemnicami dziedzin życia i śmierci. Większość spotykanych ludzi nie chce mówić o śmierci, pogrzebie, rozstaniu. To delikatna sfera naszego życia. Ale też jedna z najważniejszych. Często zadawane pytania pozostają bez odpowiedzi…

EKSPERT CMENTARNY dzieląc się doświadczeniem praktycznym w zarządzaniu cmentarzem chce niejako oswoić tematy trudne. W sposób jasny i zrozumiały będziemy tworzyć tą stronę wspólnie. Jeśli masz nurtujące pytanie – chętnie odpowiemy.

Na co dzień pracujemy w administracjach i kancelariach cmentarzy komunalnych i parafialnych na terenie kraju.

Zapraszamy do lektury i kontaktu.

Dyskusja do: “O nas”

  1. Witam serdecznie!
    Potrzebuję porady w bulwersującej sprawie.
    Na Cmentarzu Parafialnym w Restarzewie gdziea są pochowani nasz dziadek i babcia zlikwidowano grób babci (Pomnik lastrykowy z lat 70 -tych) opłacony do 2036 r. Na jego miejscu pochowano 2 obce osoby. Proboszcz zapytany o powód likwidacji grobu w lekceważący sposób odesłał nas do KOŚCIELNEGO!!! Posiadamy oryginalny dokument opłaty obydwu grobów w jednej kwaterze.( dziadkowie zmarli w różnych terminach – babcia 39 a dziadek 43 rok -leżą w różnych rzędach). Posiadamy również szczegółową dokumentację fotogr. stanu pomnika i miejsca jego posadowienia doczasu jego likwidacji -orientacyjnie Marzec 2021r. Sprawę zamierzamy zlecić adwokatowi , sądowi i prokuraturze. Co jeszcze można zrobić w tej bolesnej dla nas sprawie , Były proboszcz w pokwitowaniu określił opłatę jednej kwatery i dwóch miejsc placowych. Czy kwatera jest rownoznaczna z jednym grobem w/g ustawy i czy w ogóle ustawa określa co to jest kwatera? Przecież w jednej kwaterze np żołnierzy AK jes wiele grobów?

    1. Dokument potwierdzający wniesienie opłaty związanej z przedłużeniem ważności grobu powinien posiadać opis jakich grobów opłata dotyczy. Jeśli zatem, na dokumencie jest wyraźnie wskazany grób w którym pochowana jest Pana zmarła babka i wyraźnie jest wskazany rok ważności grobu, do 2036, to użycie tego grobu przez właściciela cmentarza było bezprawne. Brak posiadania przez parafię dokumentacji na tą okoliczność potwierdza, że parafia nie realizowała zapisów Ustawy o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych oraz aktu wykonawczego w zakresie prowadzenia ksiąg cmentarnych. Naruszono tym działaniem dobro osobiste osób żyjących, mających bliskie relacje ze zmarłą. Żądanie przywrócenia miejsca do stanu pierwotnego jest jak najbardziej właściwe. Ocena, czy należne jest bliskim zadośćuczynienie należeć będzie do Sądu. Sądy podkreślają że zadośćuczynienie nie może mieć wymiaru wzbogacenia a być adekwatne do czynu bezprawnego i jego wpływu na bliskich Zmarłej. Sąd będzie badał również Pana zaangażowanie w opiekę nad grobem, częstotliwość odwiedzin itd. Warto wiedzieć, że pozew musi dotyczyć właściciela cmentarza czyli konkretnej parafii. Sprawa może być załatwiona również polubownie ale musi zaistnieć wola obu stron. Sprawa jest o tyle skomplikowana gdyż wiąże się z drugą rodziną, która ma w tym grobie pochowanych już swoich Zmarłych i tylko ona może wystąpić z wnioskiem do PPIS o ekshumację dwóch osób Zmarłych, bezprawnie pochowanych w grobie Pana babki. Pozostaje pytanie czy szczątki zmarłej babki dalej spoczywają w tym grobie czy zostały przeniesione na inne miejsce, przed użyciem tego grobu. Wszystko powinno być ustalone podczas procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *