Administracja cmentarza

Działania administratora cmentarza powinny być profesjonalne.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku oraz katalog aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy tworzy katalog spraw jakimi zajmuje się na co dzień administrator cmentarza. Nie ma znaczenia czy administratorem cmentarza jest osoba fizyczna wyznaczona przez proboszcza parafii rzymsko-katolickiej, prawosławnej lub innej, czy też spółka miejska lub zakład budżetowy powołane do tej roli czy nawet w drodze przetargu podmiot prywatny. Ktokolwiek pełni funkcję administratora cmentarza ma konkretne zadania jakie stawiają przed nim przepisy prawa.

Administrator cmentarza czyli podmiot profesjonalny.

Administracja cmentarza, czy w praktyce – kancelaria cmentarza i jej personel, musi być traktowana przez interesantów ale również i inne instytucje, a nawet Sądy Powszechne, jako podmiot profesjonalny. Od administracji cmentarnej wymaga się podwyższonej staranności. Pełnej znajomości treści ale również wykładni przepisów prawa. Dotyczy to prawa związanego z działalnością cmentarzy i chowaniu zmarłych. Przy czym podkreślenia wymaga, szczególna znajomość uprawnień osób bliskich zmarłemu pochowanemu w danym grobie do współdecydowania o pochowaniu w nim kolejnych osób. Na ile pierwsza czynność osoby uprawnionej do pochowania – czyli opłata z tytułu udostępnienia miejsca pod przyszły grób i pierwszy w nim pochówek nie generują w zasadzie żadnych sytuacji konfliktowych o tyle kolejne muszą być realizowane ze szczególną uwagą administracji ( wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – V Wydział Cywilny z 2 sierpnia 2021 roku, V Aca 2226/21 ).

Jak zrealizować to zadanie? Nie jest to zbytnio trudne. Wiedza i staranność administratora cmentarza powinna wyrażać się w tym, że przy ubieganiu się o zgodę na pochowanie kolejnej zmarłej osoby w danym grobie osoba uprawniona do tego prawa ( prawa pochowania ) powinna być zapytana o stopień pokrewieństwa zmarłej osoby z osobą już spoczywającą w tym grobie. Ale nie tylko. Kolejne pytanie powinno dotyczyć czy znani są inni członkowie bliskiej rodziny wcześniej pochowanej osoby. Jeśli zaś takie osoby żyją to osoba uprawniona do pochowania powinna być poinformowana o konieczności uzyskania ich akceptacji dla aktualnej czynności pochowania w tym samym grobie zwłok innej osoby.

Brak takiego podejścia do czynności administracyjnych może doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych innych osób posiadających prawo do grobu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *