Zarządzenie cmentarzem to nie tylko pobieranie opłat za groby, prolongaty czyli opłaty przedłużające ich ważność. To szereg innych czynności do których zobowiązany jest administrator. Do tych najważniejszych zalicza się dbanie o gospodarkę odpadami, konserwację punktów czerpania wody, modernizację alejek, budowę nowych dojść, logiczne planowanie nowych miejsc pochówkowych, dbanie o obiekty znajdujące się na terenie cmentarza: kaplicę, toalety, ogrodzenie, oświetlenie, groby typu kolumbaria. Do ważnych czynności należy również dbanie o istniejącą zieleń i zapobieganie samowolnemu sadzeniu nowych roślin przez opiekunów grobów. Może być to dziwną profilaktyką ale drzewo czy krzew po kilku latach może być prawdziwym zagrożeniem dla nagrobków, grobów czy odwiedzających cmentarz. Dojrzały drzewostan potrafi wyrządzić spore szkody podczas wichury. Utrzymanie zieleni wymaga systematycznej i fachowej pracy. Niekiedy pomocna jest ocena specjalisty dendrologa.
Ostatecznie za wszystko co jest związane z utrzymaniem bieżącym cmentarza odpowiada jego właściciel. W przypadku cmentarzy komunalnym będzie to gmina a w przypadku parafialnych – parafia reprezentowana przez proboszcza.
Profilaktyką wszelkich nieszczęśliwych wypadków jakie mogą zdarzyć się na terenie cmentarza jest posiadanie na tą okoliczność polisy Odpowiedzialności Cywilnej.